Системи для отримання електроенергії з альтернативних джерел коштують недешево, але зараз вони стали як ніколи актуальними, вважає представник УВЕА Микола Савчук. Він розповів про умови кредитування, необхідні дозволи та ефективність домашніх електростанцій.
На початку червня Кабінет міністрів оголосив, що українці зможуть отримувати фінансову допомогу або вигідні кредити для встановлення вітрових і сонячних електростанцій у себе вдома. Пропонуємо прочиттати роз’яснення заступника голови правління Української Вітроенергетичної Асоціації (УВЕА) Миколи Савчука, керівника напрямку середньої та малої генерації.
Кредити на сонячні та вітрові електростанції
Що можна сказати про рішення Кабміну видавати кредити українцям, які хочуть встановити у себе вдома сонячні або вітрові електростанції?
Ця допомога фактично стосується комбінованої системи: сонце, вітер і акумулятор загальною потужністю до 10 кВт. Це постанова Кабміну №673 “Про затвердження Порядку надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії”.
Така ідея літала вже давно, а зараз ситуація в енергосистемі складна. Запрацює, напевно, місяці через два. Тому що постанова Кабміну — це документ, який дає поштовх в цій ситуації, а за те, щоб система запрацювала, потрібно, щоб запрацював фонд кредитування фізичних осіб і компенсував банкам відсотки.
Якщо брати систему, яка в свій час діяла для “теплих кредитів”, то там компенсували спочатку відсотки, а потім і частково тіло кредиту. Фактично на такі операції вповноважуються державні банки, у нас це: “ПриватБанк”, “Укргазбанк” і “Ощадбанк”. Можливо, це будуть просто акредитовані компанії робити пропозиції по побудові такої системи у домогосподарстві. Або більш демократично: будь-яка компанія буде робити калькуляцію, а потім з цими розрахунками і договором йдемо у банк, показуємо, банк визнає їх або не визнає, виправляється все, що потрібно. Крім того, банк може перевіряти надійність самого клієнта або компанії-інсталятора, яка є субпідрядником.
Банк вже робить проплату за клієнта, а фонд гасить відсотки замість людей. Це щодо першої частини, я дуже сподіваюся, що там включиться і друга частина, тому що це до 480 тисяч гривень фактично можна брати безвідсотково, але все одно це є кредит, і якась комісія там напевно буде, 1,5% чи інша.
Якщо буде так, як з “теплим” кредитом, то це більш цікаво, адже у схемі “теплих кредитів” компенсували майже 50% від фактичної суми, що береться. Тобто у випадку, якщо сума кредиту 480 000 грн, то можуть компенсувати до 240 000 грн, зазвичай так працюють ці механізми.
І тут уже інша ситуація, бо інший фонд має працювати. Якщо таке погашення буде, то вже другу частину, яка залишається, клієнт може сам докласти, щоб кредитне тіло у банку не висіло. Якщо людина другу частину оплачує, то обладнання стає її власністю. Поки цю другу частину не проплатили — вона фактично є заставою для банку.
Коли можна буде отримати кредит на генеруючі енерегичні установки?
Потрібно два місяці часу, щоб відпрацювати систему, яким чином будуть банки виконувати ці процеси. Далі людина приходить і показує документ, якщо він визнається, то банк оплачує вартість обладнання і робіт. Потім людина приносить документи, що обладнання придбане і встановлено, тобто накладні і акти прийняття робіт, а банк компенсує відсотки.
Одразу потрібно розуміти що на сонячні модулі потрібні сертифікати, на вітрогенератори, якщо це українське виробництво, то повинні бути технічні паспорти, якщо це генератори китайські чи якісь європейські — сертифікати. Інвертори, контролери заряду, акумулятори — все це теж повинно мати сертифікати.
Чому Кабмін не дозволяє продавати за “зеленим” тарифом енергію, вироблену кредитними станціями?
Відносно цього механізму математика дуже проста. Спочатку затвердили механізм “зеленого” тарифу, щоб розвивалась “зелена” генерація у домогосподарствах. Тут виникли декілька питань які практично потрібно було урегулювати, тим паче зараз. Дозволялося ставити за “зеленим” тарифом сонячні станції потужністю 30 кВт і вітрові або комбіновані — 50 кВт.
Що ми маємо в результаті фактичного споживання домогосподарства? Раніше закладалося 150 кВт*годин на місяць. Зараз споживання росте. Потім стало 250 кВт*годин, добробут теж росте. Тобто десь в середньому зараз споживання домогосподарства складає біля 500 кВт*годин на місяць, якщо будинок заповнений електроприладами.
Математика то дуже проста. Фактичне споживання за рік було близько 6000 кВт*год при такому максимумі, а генерація сонячної системи на 30 кВт була від 30 000 до 34 000 кВт*год на рік, тобто надлишки, які віддавалися у мережу складали майже 20-25 тисяч кВт*год на рік і оплачувалися за “зеленим” тарифом. Це фінансова складова питання.
А ще інша проблема — це фактично балансування тої електроенергії, надлишки якої велика кількість домогосподарств віддавали у мережу. Тобто вже з’явилися технічні проблеми щодо добового та сезонного розподілення сонячної генерації, воно стало трошки незручним з точки зору системи взагалі, тому що, як правило, воно збільшується у ті моменти, коли споживання трошки менше.
Потрібно було чимось це збалансовувати, а сьогодні з урахуванням того, що у нас проблеми з системою балансування під час війни (вони й раніше були, а зараз взагалі критичні), то у нас забрали за різними оцінками 70-80% гідроелектростанції і ТЕЦ. Це те, що було залучено для балансування енергосистеми і тому проблема балансування стала ще актуальнішою.
Зараз держава більше налаштована на підтримку сонячної і вітрогенерації максимально на власне споживання. І це не тільки у нас, знаю, що у Німеччині є закони, які регламентують, щоб у кожному проєкті муніципальної чи громадської будівлі обов’язково повинна бути дахова сонячна станція для власного споживання. Причина зрозуміла — генерація максимально наближується до споживача, що дуже добре, бо відбувається споживання на місці генерації без додаткових витрат на транспортування електроенергії.
Так і зараз, це дуже добре, але якщо держава компенсує кредит, то логічно, що вона повинна бачити економіку, з одного боку, а з іншого — йти на такі поступки під час війни, коли держава має серйозні фінансові витрати, щоб кожен громадянин мав можливість взяти цей кредит і за рахунок його фінансової частини вирішувати свої проблеми.
Що вигідніше для домогосподарств — сонячні, вітрові чи комбіновані установки?
Сьогодні сонячні модулі мають кращу вартість за рахунок того, що вже є певний попит і достатня кількість виробників. Вітрова генерація сьогодні трохи дорожча. Чому? Якщо брати модулі, то кожен кВт коштує десь 450-500 доларів. Вітрова генерація коштує приблизно 1000-1200 доларів. Чому так відбувається? Тому що вітрові установки мають у собі певні дорогі елементи, механічні вузли. Тому вітрова генерація трохи дорожча.
Ще одна проблема, якщо ставити просто сонячну генерацію і не враховувати той аспект, що Україна має тривалу зиму і довгу ніч, то у нас потрібно десь 60-70% електроенергії на освітлення і підтримку температурного режиму у домогосподарстві. Ось, виходить така ситуація, що ми маємо довгу ніч і тривалу зиму, коли сонячна генерація не дуже ефективна.
Відносно вітру ситуація трохи краща, тому що його теж не завжди досить, але по статистиці зимою кількість днів з вітром дещо більша. Тому, як варіант, для домогосподарств, які мають проблеми з нічною генерацією, а точніше з освітленням у нічний час, з підтриманням температурного режиму, тому що акумулятори сонячні теж дорого коштують, тому для них краще комбінувати і сонце, і вітер.
Скільки треба часу, щоб такі системи окупилися?
Фактично є два аспекти. Перший — ви використовуєте електроенергію для власних потреб і не платите комунальних витрат. Наприклад, у середньому домогосподарство платить близько 1000 гривень на місяць. Тобто за рік виходить 12 000 грн. Але якщо брати тенденцію зростання вартості енергії (яка у нас завжди йде вгору), то цілком можливо що це буде вже 14-15 000 грн на рік.
Якщо брати обладнання, то приблизна вартість до 10 кВт буде складати близько 480 000 грн. Це не чисті витрати, це кредит на 5 років під 0%. Відповідно за 5 років це буде складати 75 000 – 80 000 грн на рік. Зараз виникає друга частина, якщо вона буде компенсуватися на рівні “теплих кредитів” хоча б на 50%, то з цієї суми залишається близько 37 000 – 40 000 грн. Це вже цілком підйомна сума для людей.
Тому такі системи фактично починають працювати після встановлення. Тобто ви відразу не платите комунальні витрати і частина грошей відразу повертається. Крім того, додаткові гроші повертаються у разі, якщо ви отримуєте державну підтримку. Але потрібно мати на увазі, що окупність таких систем при нормальному використанні буде не менше 6-8 років.
Які ще переваги домашніх електростанцій?
Якщо зараз робити сонячну станцію, то у разі відсутності централізованого енергопостачання, якщо є акумулятор, можна на якийсь час забезпечити свій будинок електроенергією. Це дуже важливо для підтримки безперебійної роботи важливих приладів, наприклад, холодильника чи систем опалення.
Ще одна перевага — це незалежність від централізованої системи, особливо в умовах війни. Вітрові генератори теж можуть працювати у разі відсутності сонця і наявності вітру, тобто є альтернативні джерела електроенергії.
Тому комбіновані системи мають більше переваг, вони дають можливість гнучко підходити до генерації електроенергії у будь-який час доби і у будь-який сезон року.