
Кадастровий номер земельної ділянки: чому він важливий та як його отримати?
Без кадастрового номера земельної ділянки, якій складається з 19-ти цифр здійснити жодної юридичної дії з нею неможливо. Це стосується купівлі, продажу, дарування, обміну, оформлення спадщини чи передачі в оренду. Важливо й те, що без кадастрового номера неможливо продати нерухомість, яка знаходиться на цій земельній ділянці.
Що таке кадастровий номер земельної ділянки?
Кадастровий номер земельної ділянки – це унікальний код, що є аналогом ідентифікаційного номера людини. Він присвоюється кожній земельній ділянці один раз і не змінюється навіть при зміні власника або цільового призначення ділянки.
Кадастровий номер анулюється лише у разі поділу ділянки або її об’єднання з іншою. У випадку поділу присвоюються нові номери кожній з утворених ділянок, а при об’єднанні – новий номер для всієї площі.
Кадастровий номер підтверджує, що земельна ділянка офіційно зареєстрована у Державному земельному кадастрі. Це означає, що ділянка має встановлені межі, визначене цільове призначення та зафіксованого власника.
Кадастровий номер і державні акти старого зразка
До 2002 року в Україні видавалися державні акти на землю старого зразка (з червоно-жовтими обкладинками), у яких кадастрові номери не зазначалися. Хоча такі акти залишаються чинними, для здійснення будь-яких юридичних дій із земельною ділянкою необхідно отримати кадастровий номер.
Державні акти нового зразка (зеленого кольору) вже містять кадастровий номер. Проте бувають випадки, коли інформація про ділянку не внесена до кадастрової системи. У таких ситуаціях необхідно розробити технічну документацію для встановлення меж та закріплення кадастрового номера.
Як отримати кадастровий номер?
-
Зверніться до землевпорядної організації
Знайдіть фахівця або організацію, яка надає землевпорядні послуги. У місцевому відділі земельних ресурсів вам можуть порадити відповідних спеціалістів. -
Укладіть договір із землевпорядною організацією
Замовте послугу присвоєння кадастрового номера. Домовтеся про вартість і строки виконання робіт. Обов’язково укладіть письмовий договір із організацією.Землевпорядники розробляють технічну документацію із землеустрою, проводять геодезичну зйомку, встановлюють координати ділянки та формують обмінний XML-файл, який є необхідним для кадастрового реєстру.
-
Подайте документи у ЦНАП
Після завершення розробки документації зверніться до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Тут ваші документи приймуть для опрацювання. -
Отримайте витяг із державного кадастру
Протягом 14 днів витяг із Державного земельного кадастру, що містить кадастровий номер, буде готовий. Його можна забрати у тому ж ЦНАПі.
Чому кадастровий номер такий важливий?
Кадастровий номер є ключовим ідентифікатором земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Без нього будь-які юридичні дії з ділянкою – купівля, продаж, оренда, дарування тощо – неможливі. Це свого роду “паспорт” землі, який гарантує право власності та захист від незаконних дій із боку третіх осіб.
Якщо у вас ще немає кадастрового номера, варто розпочати його оформлення якнайшвидше. Це забезпечить вам можливість вільно розпоряджатися своєю землею та здійснювати будь-які операції з нею.