Позивачі не повертаються за кредитом
Розрив між узгодженими іпотечними кредитами та виданими катастрофічний.
Кількість заявок, які надходять, з кожним місяцем зростає, але суттєвого обсягу видачі немає. Розрив між тим, що банк погоджує і що видає, просто катастрофічний.
Тобто банк погоджує людям кредит, але за фінальною угодою вони часто не повертаються.
Іпотечний ринок стоїть на одному рівні вже кілька місяців.
На початку року він почав дуже сильно зростати, але потім, коли почала підвищуватись облікова ставка і з’явилося більше сигналів про те, що інфляція буде вищою, ніж передбачалося спочатку, темпи видачі кредитів перестали збільшуватися.
В іпотечному кредитуванні клієнти змінили свою поведінку, зокрема якщо раніше вони спочатку знаходили квартиру, а потім шукали банк, який би погодився видати кредит на її покупку, то тепер клієнти спочатку цікавляться сумою, на яку вони можуть розраховувати і лише потім займаються пошуками квартири.
Це загальносвітова практика, але відсотки за користування кредитом і сумми, які кредитор може отримати від банку не пропорційні і не співпадають ні по розміру тела кредиту ні по відсоткам.
Наразі в Україні видано понад 7,5 тисяч іпотечних кредитів на загальну суму в майже 6,1 млрд гривень за першi три квартали 2021 року. Це вдвiчi бiльше, нiж було зафіксовано за відповідний період минулого року, та у 2,7 рази більше за сумою виданих коштів.
За даними Мін’юсту, за три квартали цього року в Україні було укладено 218,4 тис. угод купівлі-продажу квартир та будинків.
Стаття по темі: Кредит на купівлю квартири в Києві: яки шанси отримати іпотеку
З них на умовах іпотеки купується лише 3,4% житла в країні.
Уявить собі, що означає ця цифра! Це означає, що іпотеки в Україні немає!
Особливості виданних кредитів:
- майже 90% іпотечних договорів стосуються купівлі житла на вторинному ринку;
- більше половини вiд загальної кількості виданих кредитів — або майже двi третини у грошовому вимірі — припадають на Київську область;
- за даними НБУ, наразі середня ставка за іпотечними кредитами на первинному ринку — 15,4%, на вторинному — 13,6%.