Автори закону декларують, що з’явиться можливість міняти місце реєстрації через застосунок Дія
Верховна Рада 5 листопада прийняла Закон № 5463 «Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні». Закон регулює та запроваджує нововведення у найбільш популярній адміністративній послузі – реєстрація та зміна місця проживання в Україні.
Міністерство цифрової трансформації пояснює актуальність закону тим, що кожен третій громадянин живе не за місцем реєстрації. Більше 1 мільйона громадян не зареєстрували місце проживання взагалі.
«Цей законопроект змінює філософію реєстрації місця проживання. Вона буде декларативною — людина просто у застосунку або на порталі Дія зможе вказати адресу, за якою фактично проживає, і отримати підтвердження від власника житла. Жодних папірців чи походів у ЦНАП. Для того, щоб держава розуміла, де людина зареєстрована, існують електронні реєстри, а не ксерокопії», — заявив віце-прем’єр з питань цифрової трансформації Михайло Федоров.
Стаття по темі: Вступив в силу новий закон про перехід землі власнику нерухомості на ній
Його заступник Олексій Вискуб заявив на сторінці у Facebook, що «основні норми закону набирають чинність з 1 грудня 2021 року»:
- максимальне спрощення та декларативну реєстрацію місця проживання онлайн;
- скасування особистих походів до військкоматів (всю інформацію вони отримуватимуть від ДМС);
- скасування штампів в паспортах та славнозвісної паперової довідки-додатку до ID-картки;
- ведення реєстрів територіальних громад в електронній формі та їх інтеграція з Демографічним реєстром (це взагалі вирішення надвеликої проблеми з якістю та повнотою даних і ключ до якісної послуги);
- ліквідація впливу місця проживання на право власності;
- ліквідація прив’язки звернення за соціальними та медичними послугами до місця проживання.
Головні положення нового закону про реєстрацію та зміну місця проживання
- Декларування свого місця проживання буде робитися через повідомлення особою органу реєстрації в електронній формі за допомогою Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади.
- Задекларувати своє місце проживання можливо у житлі, яке перебуває у приватній власності або житлі, призначеному для короткострокового проживання (для орендарів квартир та будинків).
- Місце проживання може бути зареєстроване у житлі комунальної власності, що підлягає приватизації та у службовому житлі.
- Планується, що 1 заява про декларування або зміну місця проживання будуть розглядати та обробляти за 24 години.
- Місце реєстрація проживання не буде прив’язане з отриманням державних послуг та соціальних виплат. Оформити пенсію, отримати медичну допомогу можна буде незалежно від місця реєстрації та постійного проживання.
- Закон підтвердив право власника житла відмінити задеклароване або зареєстроване місце проживання третьої особи без рішення суду.
Якою буде процедура реєстрації або зміни місця проживання
У законі зазначено, що заяву про реєстрацію чи зміну місця проживання можна подавати в електронній формі в Єдиному державному веб-порталі електронних послуг. До заяви, яка подається в електронній формі, документи не додаються.
Для зняття з реєстрації або зміни місця проживання через ЦНАП потрібно буде:
- Особисто подати заяву про зняття з реєстрації або зміну місця проживання (це може зробити офіційний представник заявника).
- Власник житла на підставі права власності подає заяву щодо повнолітньої особи, місце проживання якої зареєстроване у її житлі
- Дитина підлягає зняттю із зареєстрованого місця проживання разом із батьками, якщо стосовно них подано відповідну заяву власником житла.
- Якщо батьки або один з них є власниками житла, зняття дитини з реєстрації не вимагає заяви власника житла.
- Зняття з реєстрації третіх осіб за заявою співвласника житла провадиться за згодою іншого/інших співвласників житла.