Житло в новобудовах може подорожчати вже в лютому, вторинний ринок – все ще тиха гавань.
Нерухомість залишається одним з основних об’єктів інвестування для українців.
До чого готуватися в новому році, розбиралася www.drealty.com.ua
Рекорди, розчарування девелоперів і зростання цін
У 2021 році в Києві може бути встановлений рекорд за обсягом введеної нерухомості. У 2020-му через реформи та фактичного простою ДАБІ (Державної архітектурно-будівельної інспекції) близько 41% готового житла не були здані в експлуатацію, розповідає www.drealty.com.ua директор консалтингової компанії City Development Solutions Роман Герасимчук.
Зараз черга на введення в експлуатацію – понад чверть мільйона квадратних метрів житла в столиці, готових з 2020 року.
У 2021 року збільшиться кількість угод з купівлею квартир в новобудовах, прогнозує Герасимчук. Ця тенденція була яскраво виражена в 2020-м – їх кількість зросла на 25%.
Причина – банкрутство двох великих девелоперів – УкрБуду і Аркади та, як наслідок, неготовність киян вкладати в будівництво на ранніх стадіях.
Якщо раніше забудовники приваблювали покупців на етапі фундаменту і будували будинки за їх рахунок, то тепер девелоперам доведеться активніше вкладати власні гроші, залучати приватних інвесторів і кредити, каже www.drealty.com.ua аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.
Це може відбитися на вартості. Гривневі ціни на квартири в новобудовах в середньому зростуть на 15-25% в залежності від класу, прогнозують Герасимчук і Костецький. Зараз середня ціна за один квадратний метр – 27 000 грн або $ 950.
“Пропозиція в Києві багаторазово перевищує попит з 2016 року, але це не заважає ціною рости”, – говорить Герасимчук.
Серед причин співрозмовники www.drealty.com.ua виділяють зростання собівартості будівництва, зростання курсу долара, високий (без урахування карантину) попит на оренду в нових ЖК.
“Вдома економ- і комфорт-класу більше за інших схильні до впливу економіки – подорожчають в межах 25%. Житло еліт і бізнес-класу – в межах 10-15%”, – говорить Костецький.
Перший виток зростання житла може відбутися в лютому-березні, наступне підвищення слід очікувати в липні-серпні 2021 року розповідає Герасимчук.
Хоча в разі зміцнення гривні, подорожчання вдасться уникнути. В інтерв’ю www.drealty.com.ua гендиректор інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала прогнозував, що навесні 2021-го долар може подешевшати до 26 грн.
Стабільний вторинний ринок
Вторинний ринок житла в новому році буде традиційно стабільним. Немає чинників, що прискорюють або уповільнюють попит, говорить Костецький з SV Development.
Пропозицій на столичному ринку багато, простоює близько 60 000 квартир, тому очікувати зростання цін не варто, кажуть співрозмовники www.drealty.com.ua.
Єдиний фактор впливу – курс долара.
Зараз житло в найпопулярніших районах – Печерському, Шевченківському та Подільському, коштує $ 1250- $ 1800 за квадратний метр.
У спальних районах столиці – близько $ 1000- $ 1100.