Що таке NFT: тимчасовий тренд чи нова реальність?
Незамінні токени стали головним трендом криптоіндустрії в 2021 році. Тільки уявіть: за інформацією Reuters у III кварталі цього року обсяг продажів NFT досяг $10.7 млрд, тоді як за перше півріччя 2021 року склав $2.5 млрд. Для порівняння – за весь минулий рік продаж не досяг і $14 млн.
Нечувана вартість предметів криптомистецтва та ажіотаж навколо цього явища вивели NFT за рамки індустрії – невзаємозамінні токени почали використовуватися повсюдно.
Творець Інтернету продав його оригінальний код за $5,4 млн.
З початку 2021 року ця тема посідає перші місця у різноманітних рейтингах. Воно й не дивно: як інакше може реагувати публіка, коли дізнається, що 12-річний хлопчик заробив 400 000 доларів на колекції піксельних картинок із китами? Знамениті аукціони продають NFT-арт об’єкти, а геймери по всьому світу заробляють крипту на NFT-іграх.
На перший погляд, все виглядає масштабно і багатообіцяюче. Але буде таким же райдужним майбутнє NFT чи інтерес публіки згасне так само стрімко, як і з’явився?! На цю тему ми й поміркуємо у цій статті.
Що таке NFT та звідки стільки шуму?
NFT (англ. non-fungible token) Незамінний токен – це токен, який використовується для створення єдиного цифрового зліпка унікального об’єкта. Це може бути картина, футбольна картка, пісня або інший витвір мистецтва. Можна сміливо сказати, що NFT – свого роду цифровий сертифікат унікального об’єкта.
Перші спроби їх створення розпочалися ще у 2013 році, але лише у 2017 році NFT почали “виходити у світ”. Наприклад, того ж року американська студія Larva Labs випустила CryptoPunks – проект із торгівлі унікальними мультяшними персонажами.
У міру розвитку індустрії та зростання інтересу до токенів, NFT почали використовувати для перенесення в цифрову форму унікальних віртуальних творів. Таким чином, NFT надали можливість зафіксувати унікальне право на володіння предметом цифрового мистецтва так само, як у реальному житті ми захищаємо своє право власності на матеріальне майно шляхом внесення запису до державних реєстрів.
Крім того, купівля NFT полегшує процес колекціонування творів мистецтва. Для того щоб придбати, наприклад, ексклюзивну картину, колекціонерові потрібно приїхати на аукціон, вибрати лот і після оплати зайнятися його транспортуванням. У разі купівлі цифрових об’єктів такої необхідності немає. Він отримує право мати унікальний предмет мистецтва всього в кілька кліків.
Популярність ринку NFT пояснюється ще тим, що його гравцями стають відомі підприємці, зірки, світові бренди, блогери. Їх роль та вплив на суспільство суттєво збільшує інтерес до токенів. Багатьох колекціонерів також приваблює можливість підтримати своїм внеском справді талановитих митців.
Національний художній музей України анонсував випуск цифрової колекції українського мистецтва. Придбати NFT-версії картин можна буде з початку 2022-го.
Крім того, користувачі ще пам’ятають становлення криптовалют і вважають, що покупка NFT сьогодні може стати гарною інвестицією в майбутнє. Все це формує ажіотаж навколо незмінних токенів, ще більше розпалюючи інтерес публіки.
Сфери застосування NFT
Не варто забувати, що NFT – це не лише симпатичні котики у грі, на даний момент NFT застосовують у реальному житті, наприклад, при організації івентів.
Так, 25-26 вересня у Вінниці пройшла третя міжнародна конференція “Гроші Майбутнього”, яка об’єднала людей, заряджених ентузіазмом та спільною метою стати учасниками глобальних трансформаційних процесів світової економіки.
Конференція зібрала найпрофесійніших блокчейн-розробників, інвесторів, юристів, фінансистів, маркетологів та криптоентузіастів. На івенті експерти обговорювали аварію застарілої фінансової системи та впровадження інновацій у сфері фінансових технологій.
“Родзинкою” івента стало те, що вхідні квитки були випущені у вигляді NFT! Близько 400 гостей заходу отримали NFT-квитки на свій криптогаманець Trustee, що впровадив технологію зберігання, отримання та передачі NFT прямо через додаток.
Крім вхідних квитків на заходи, незамінні токени застосовуються і в сфері нерухомості. У червні 2021 року в Києві було здійснено продаж квартири з використанням NFT. Це та сама квартира, яка була придбана у 2017 році Майклом Аррінгтоном – засновником інтернет-видання TechCrunch та хедж-фонду Arrington XRP через смарт-контракт на блокчейні.
У громадських джерелах відсутня інформація про деталі юридичного оформлення угод. Враховуючи, що такий спосіб оформлення угод не передбачено законодавством, можна припустити, що крім аукціону з продажу NFT було підписано і “традиційні” угоди. Але, незважаючи на це, проведення таких аукціонів є важливим кроком для масового впровадження технології.
До речі, це не перший продаж нерухомості через її токенізацію. Раніше цього ж року інвестор Іван Мальпіка розмістив на майданчику Mintable токен, прив’язаний до 50-відсоткової частки в житловому будинку в США. Покупець токена став власником половини будинку. Зараз цей будинок здається в оренду і його власники ділять прибуток із орендної плати навпіл. Фактично покупець токена монетизував своє володіння NFT.
Можна припустити, що активне втілення в життя ідеї володіння реальними об’єктами у вигляді NFT приверне ще більше уваги до технології. Більше того, отримання права власності на матеріальний об’єкт шляхом його токенізації значно простіше, ніж оформлення того ж права “в реальному світі”.
Наприклад, на даний момент для отримання права власності на квартиру, покупцю та продавцю необхідно зібрати пакет документів, звернутися до нотаріуса, скласти договір, отримати витяг з реєстру із внесеними даними. У разі покупки NFT – достатньо провести криптовалютну транзакцію, яка буде зафіксована в блокчейні, і отримати свій токен.
Тобто використання NFT лежить далеко за межами цифрового мистецтва і може значно поширитися і спростити угоди купівлі-продажу у разі належного правового регулювання.
А що у правовому полі?
Ми живемо у світі, де кожна держава має свою правову систему та чіткі процедури фіксації права власності, що формувалися століттями. Як же врегульовано питання права власності на NFT із правової точки зору? Відповідь проста: ніяк. Сьогодні ні процес створення, ні купівлі-продажу токенів законодавчо не врегульовано.
Виходячи із суті та призначення токенів, NFT можна умовно розглядати як “правовстановлюючий документ” на той чи інший об’єкт. Але тут виникає колізія.
Право власності включає правомочність власника/власника володіти, користуватися та розпоряджатися матеріальними об’єктами та виключає можливість реалізації прав на цей об’єкт з боку інших осіб. Грубо кажучи, право власності – це монополія на річ.
Технологія NFT чудово справляється із завданням підтвердження права власності.
Токени випускаються на блокчейні, а це означає, що вся інформація про випуск незамінного токена зберігається децентралізовано, в системах розподілених реєстрів, вона загальнодоступна і не може бути змінена. У блокчейні міститься вся інформація про певний невзаємозамінний токен і “пов’язаний” з ним об’єктом реального або віртуального світу (час випуску токена, адреса в блокчейні, зображення, описи та будь-яка інша інформація, яку вважає за потрібне повідомити особу, яка випускає токен).
При цьому кожен такий токен контролюється певною адресою в блокчейні і може переміщатися між адресами тільки власником адреси або уповноваженою ним особою.
Оскільки такі токени унікальні, незамінні і існують в єдиному екземплярі, інформація про кожен з них є загальнодоступною, зберігається в блокчейні і її неможливо підробити, технологія NFT має величезний потенціал для підтвердження права власності на будь-який об’єкт реального або віртуального світу.
Але в той же час, незважаючи на те, що ви фіксуєте право власності на оригінал речі, все одно будь-який користувач може завантажувати або розповсюдити копії цього об’єкта в Інтернеті. Хоча їхня адреса в блокчейні буде іншою, твір можна розтиражувати і зробити загальнодоступним.
Тобто володіння цифровим об’єктом фактично є, але контролювати розповсюдження його копій неможливо. Оскільки в онлайн-просторі межа між копією та оригіналом стирається, сама цінність розтиражованого твору може нівелюватися.
Викликає питання та захист авторських прав. При створенні реального об’єкта, наприклад музичного твору, автору належить право інтелектуальної власності на нього. Він може перепродати його іншим користувачам або розпоряджатися твором на власний розсуд.
Але разом з тим, у такого автора немає можливості завадити іншим особам створювати та перепродувати NFT, “прикріплений” до його творіння.
Крім того, немає розуміння, у якій юрисдикції діє той чи інший договір купівлі-продажу NFT та до якого суду звернутися у разі виникнення спорів для захисту своїх прав.
Таким чином, питання правового регулювання NFT мають бути вирішені комплексно, щоб, з одного боку, не зупинити процес розвитку цієї галузі, а з іншого – побудувати захист прав кожної людини на об’єкти своєї власності.
Перспективи NFT
На сьогоднішній день технологія NFT має величезний потенціал і має гарні перспективи. З одного боку, переваги технології, нинішня популярність незмінних токенів і темпи зростання індустрії свідчать про високий інтерес з боку користувачів. Щодня зростає споживання людьми цифрового контенту, що може забезпечити NFT-мистецтву шанси на розвиток у майбутньому.
Крім того, ті зручності, які пропонує сфера NFT у питанні володіння матеріальними об’єктами, також є приводом для детального вивчення та розвитку токенізації.
З іншого боку, зараз у промисловості є низка питань: відсутня правове регулювання, незрозуміла структура ринку України і конкретні методи реалізації технологии. Все це не дає можливості точно стверджувати про напрямок подальшого розвитку NFT.
Не слід відкидати ймовірність, що популярність NFT, що швидко виросла, може згаснути так само стрімко, як і виникла, а ринок NFT – розчарувати користувачів.
Що ж, лише час покаже технологія масово поширюватиметься і генеруватиме інноваційні напрями та способи застосування. Але в будь-якому випадку, такі токени стали хорошим поштовхом для популяризації своїх творінь багатьма митцями, цікавим експериментом для користувачів та імпульсом для розвитку всієї криптоіндустрії.
Вадим Груша , СЕО криптогаманця Trustee