Багато новоселів бажають облаштовувати свою нову квартиру в новобудові самостійно. Але є і такі, які наважуються довірити непросту справу створення затишку професіоналу-дизайнеру. Саме для них ми підготували кілька порад, які допоможуть не тільки вибрати потрібного фахівця, а й налагодити з ним конструктивне спілкування.
Як вибрати дизайнера і знайти з ним спільну мову
Коли починати шукати дизайнера?
Це питання власників квартири в новобудові чимось схоже на запитання батьків про те, коли їм пора починати виховувати дитину. Мудрі китайці вважають, що починати виховання потрібно ще до появи малюка на світ, а мудрі дизайнери кажуть, що починати роботу над майбутнім інтер’єром бажано відразу після того, як квартира з’явиться фізично, не чекаючи моменту, коли забудовник передасть її майбутньому власнику.
В принципі, логіка в цьому є. Адже розробка дизайну інтер’єру – справа не кількох годин, і навіть не кількох тижнів. В середньому, від моменту підписання контракту з дизайнером до отримання від нього робочих креслень проходить 2 місяці, так навіщо втрачати цей час, відкладаючи початок ремонту?
Коли квартира вже побудована, в ній є внутрішні перегородки, дверні прорізи, вікна, точки введення комунікацій – тобто, у вас є можливість зробити обмір – можна починати думати про те, який ви хочете бачити свою квартиру в житловому вигляді, підшукувати дизайнера і починати розробляти дизайн-проект.
Коли починати шукати дизайнера?
До слова, деякі починають співпрацювати з дизайнером і на більш ранньому етапі – коли квартира ще зовсім віртуальна і існує тільки на плануваннях. На цьому етапі детальний план інтер’єру, звичайно, не створиш.
Але ось приблизно прикинути як можна поліпшити планування «від забудовника» можна. Тим більше, що багато забудовників не заперечують проти того, щоб внести зміни «під замовника» в ході будівництва цієї самої квартири: не будувати перегородку між кімнатою і кухнею, змістити отвір міжкімнатних дверей, не монтувати балконний блок і тому подібні «дрібниці».
Звичайно, всі побажання майбутнього власника квартири повинні бути в межах розумного, укладатися в рамки законодавства і не суперечити здоровому глузду. Будівельники навряд чи погодяться не будувати перегородку між газифікованої кухнею і кімнатою, зробити підведення води в зону спальні або прибрати несучу колону, що не вписується в майбутній інтер’єр.
Звичайно, внести невеликі зміни в планування набагато легше на етапі будівництва квартири, а не коли вона вже побудована. Але все ж варто враховувати, що не всі забудовники лояльні до побажань майбутніх власників нерухомості і готові вносити зміни в початкову планування.
Тому перш ніж починати пошуки дизайнера на етапі існування квартири «в проекті», переконайтеся, що вам по-перше, дійсно не підходить базова планування.
І, по-друге, що можливість перепланування на етапі будівництва дійсно можлива.
В іншому випадку з розробкою дизайну краще почекати, поки квартира, як мінімум, не буде побудована. А тим часом можна зайнятися іншими цікавими речами 🙂
З чого почати
Перш, ніж приступати до кастингу дизайнерів, якому ви довірите роботу над створенням свого інтер’єру, має сенс зрозуміти – а яка вона, квартира вашої мрії? Зрештою, не всі дизайнери вміють читати думки, а мієлофон поки не входить до штатного обладнання навіть найіменитіших дизайн-бюро.
Зате хороший дизайнер вміє розшифровувати образи. І якщо ви йому покажете пару-трійку десятків інтер’єрів, які вам подобаються, то він як мінімум буде розуміти, в якому напрямку рухатися, щоб його поняття «красиво» співпало з вашим.
Тому перш ніж шукати дизайнера, погортайте журнали на інтер’єрну тематиці, загляньте на Pinterest або хоча б задайте в гугл-картинках пошук за запитом «дизайн інтер’єру» і збережіть сподобалися варіанти в окрему папочку.
Цей крок, до речі, допоможе вам же зрозуміти який стиль інтер’єру ви віддаєте перевагу бачити в своїй квартирі в принципі: мінімалізм, класику, хай-тек, Скандинавію, поп-арт, бохо або якийсь інший. А це, в свою чергу, допоможе звузити коло пошуків підходящого дизайнера.
Адже хороші дизайнери, як правило, люблять працювати в межах декількох стилів. І ті, кому ідеально вдається, скажімо, мінімалізм, можуть бути не такі хороші в створенні дизайну інтер’єру в стилі модерн або ар-нуво.
Перш ніж приступати до пошуку дизайнера, бажано розуміти: скільки грошей ви готові витратити на оплату його послуг. І вже від цієї суми «танцювати» далі.
Звичайно, розкид цін на послуги з розробки дизайну інтер’єру на ринку великий: можна замовити дизайн-проект із серії «намалюю і продам» за фіксовану вартість в розмірі “$ 99 за проект», а можна вкласти в розробку вигляду майбутньої квартири мало не «все гроші світу »(а потім ще стільки ж – за його втілення в реальність).
Але якщо оперувати усередненими цифрами, то в цілому розробка дизайну в базовому форматі (стилістика, підбір кольорів, набір креслень і експлікаций) буде коштувати порядку 400-600 грн за кв.м, в залежності від іменитості дизайнера.
Більш повний пакет, що включає план підлог, стель і стін з розкладкою матеріалів обійдеться вже приблизно в 600-900 грн за кв.м, а якщо попросити у дизайнера ще й вказати специфікацію оздоблювальних матеріалів і техніки (модель, артикул, магазин, вартість), то проект обійдеться мінімум в 800-1000 грн за кв.м.
Окремим рядком піде «авторський нагляд» – це коли дизайнер періодично навідується на об’єкт і контролює правильність втілення проекту. Вартість такої послуги може розраховуватися виходячи з площі приміщення, за обробкою якого належить «наглядати» (400-800 грн за кв.м), або бути фіксованою і виплачуватися щомісяця (3-6 тис. Грн на місяць) або одноразово (від 20 тис . грн).
Для загального розуміння порядку витрат на оплату послуг дизайнера можна скористатися наступною пропорцією: 8-15% від витрат на ремонт, які, в свою чергу складають приблизно 20-30% від вартості квартири в новобудові.
Тобто, якщо ваша квартира умовно коштує $ 50 тис., То на її ремонт можна сміливо закладати як мінімум $ 10 тис., А на оплату послуг дизайнера – мінімум $ 1 тис.
Проводимо кастинг
Щоб в ході співпраці з дизайнером (або, що набагато гірше – після нього) не було нестерпно боляче за безцільно витрачені гроші і час, має сенс дуже скрупульозно підійти до вибору такого фахівця.
Після того, як ви визначилися зі стилем вашої майбутньої квартири, має сенс починати шукати фахівця, який працює у відповідній вам стилістиці. В принципі, звузити коло пошуків знову ж може допомогти гугл: задайте в рядку пошуку необхідного файла майбутнього інтер’єру і назва вашого міста – і буквально через секунду у вас з’явиться «мільйон» контактів компаній і дизайнерів, які відповідають вашому запиту.
А якщо ви перейдете у вкладку «зображення», то відразу зможете ознайомитися з прикладами робіт компаній, виконаних в даній стилістиці. Така наочність відразу допоможе відсікти свідомо не подобаються вам варіанти.
Звузивши пошук до 10-20 компаній, можна починати наступний тур виборів. З ними вже доведеться спілкуватися особисто, і в ході цього спілкування вам потрібно з’ясувати такі нюанси:
- вартість, склад і порядок робіт (включаючи кількість правок і зауважень, які ви зможете внести безкоштовно)
- терміни роботи
- формат оплати
На цьому ж етапі обов’язково просите дизайнера показати портфоліо – причому не тільки 3D-рендери і візуалізації, а й фотографії готових об’єктів. З такого порівняння ви зможете зрозуміти: наскільки втілимо в життя придуманий цим дизайнером інтер’єр, і наскільки він краще / гірше виглядає наживо.
Саме на цьому етапі обговоріть з дизайнером всі особливості вашого майбутнього співробітництва: скільки часу триватиме робота, на які етапи вона буде розбита, що буде вимагатися від вас на кожному з етапів і чого вправі очікувати ви від дизайнера.
Обов’язково в цій бесіді затроньте питання можливості внести свої пропозиції і правки в виходить проект (звичайно, якщо вас щось буде в ньому дійсно не влаштовувати).
В результаті бесіди ви не тільки зрозумієте, чого ж ви чекали від співпраці з дизайнером, а й зрозумієте – а чи комфортно вам буде разом працювати. Т
ак, незважаючи на те, що проект буде розробляти дизайнер, працювати над ним він буде для вас. І важливо, щоб така співпраця для вас було комфортним.
Юридичні моменти
Не погоджуйтеся оплачувати послуги дизайнера «чорним налом» і працювати з ним без підписання договору. Адже, якщо щось у співпраці піде не так, розійтися цивілізовано вам з ним буде на порядок складніше, ніж в тому випадку, коли ви чітко обумовили протокол співпраці і процедуру його припинення.
У договорі обумовлюється не тільки вартість робіт, але і їх перелік, терміни виконання, порядок оплати, гарантійні зобов’язання. Підписуючи договір, переконайтеся, що ви розумієте і згодні з усіма його умовами!
Пам’ятайте, цей документ захищає і ваші інтереси, і інтереси дизайнера. Він виводить ваша співпраця на цивілізований рівень і змушує обидві сторони прикладати максимум зусиль для того, щоб якомога швидше перетворити ваші «голі стіни» в «затишне гніздечко».